image

PeyamaKurd - Koronavirüs salgını sebebiyle dört ay sonra yüz yüze toplanan Türkiye Milli Güvenlik Kurulu, Libya ve Suriye konusunu masaya yatırdı.  

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılan toplantıya MGK üyelerinin maskeyle katılması dikkat çekti. 

Dört ay as sonra bir araya gelen MGK'nın gündeminde Libya ve Suriye'deki kritik gelişmeler, terörle mücadele önemli gündem maddeleri olarak görüşüldü. Bu kapsamda devam eden operasyonlara ilişkin gerekli bilgilendirmelerin yapıldığı ifade edildi. 

Toplantının bir diğer gündemi de Doğu Akdeniz'deki sondaj gelişmeleri oldu. Bir diğer başlık da koronavirüsle küresel mücadele noktasında alınacak tedbirler, Türkiye'nin göstereceği politika ve aşı çalışmalarıyla ilgili değerlendirmeler yapıldı. 

Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz konusunda alınan kararlar 

MGK’nın toplantısında şu kararlar alındı: 

“Özellikle terörle mücadelenin yurt içi ve yurt dışında kararlılıkla sürdürülecektir. 

Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması, terör örgütlerinden temizlenerek, Türkiye'nin yürüttüğü çok boyutlu çalışmalar taviz vermeden sürdürülecek. Uluslararası toplum destek olmaya çağrılmıştır. 

Türkiye karşıtı ortak paydasında bir araya gelenler Akdeniz'deki çalışmalar menfi yaklaşımları değerlendirilmiş karada, havada ve denizdeki çalışmalar tavizsiz olarak devam edecektir. 

BM tarafından tanınan meşru hükümetin siyasi birliğinin muhafaza edilerek, ülkemiz tarafından verilen askeri danışma hizmetleri sürdürülecek. Meşru hükümeti hedef alan karanlık oluşumlara karşı ilkeli bir şekilde durulacaktır. 

Koronavirüsle amansız mücadelemiz, sağlık, gıda, ekonomik, kamu yönetimiyle birlikte altı çizildi.”