image

PeyamaKurd- Dünyada hızla yayılan koronavirüs (Covid-19) salgınının merkez üssü haline gelen ABD'de yeni açıklamalar geliyor.

ABD Başkanı Donald Trump, son durumla ilgili kritik açıklamalarda bulundu.

Vaka sayısının 460 bini, ölü sayısının ise 16 bini geçtiği ülkesi için konuşan ABD Başkanı Trump, "Ölü sayısı bakımından tahminlerin de altında bir sayı yakalamaya çalışıyoruz. Umarım 100 bin tahmininden daha az insan ölür" açıklamasında bulundu.

Trump, ABD'deki yeni tip coronavirüs (Covid-19) vakalarına ilişkin, "ABD'de şu ana kadar yapılan testlerde 2 milyonu geçtiğimizi duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Ülkemiz için önemli bir kilometre taşı" ifadesini kullandı.Ülkedeki virüs vakaları ve ölümlerinin hızla artmasına ilişkin ise Trump, "Ölü sayısı bakımından tahminlerin de altında bir sayı yakalamaya çalışıyoruz. Umarım 100 bin tahmininden daha az insan ölür" dedi.

‘19 tedavi test ediliyor’

ABD'de virüse yönelik ilaç çalışmalarına da değinen Trump, şu anda coronavirüse yönelik 19 tedavinin test edildiğini,  26 tedavinin ise aktif planlama ya da klinik deney aşamasında olduğunu söyledi.

Vaka sayısının 460 bini, ölü sayısının ise 16 bini geçtiği ABD, dünya genelinde halen en fazla vakaya ev sahipliği yapan ülke konumunda bulunuyor.

Dünya genelinde 350 binden fazla kişi hastalığı atlatırken, Çin 77 binin üzerindeki kişi ile ilk sırada geliyor. Çin'i sırasıyla Almanya, İspanya, İran ve ABD takip ediyor.