image

PeyamaKurd - Minneapolis'te siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan olayların yatıştırılmasına yönelik açıklamada bulunan ABD Başkanı Donald Trump, ordunun göreve hazır olduğunu ifade etti. 

ABD Başkanı Donald Trump, Florida'ya hareketinden önce Beyaz Saray'ın bahçesinde basın mensuplarına gündemi değerlendirerek, Minneapolis'te siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından yaşanan gelişmelere değindi. 

Polisler tarafından nefesi kesilerek öldürülen siyahi için ölümünün çok üzücü olduğunu ancak adaletin sağlanacağını dile getiren Trump, sokaklara dökülen göstericilerin Floyd'un anısına saygısızlık yaptıklarını belirtti. 

“Radikal gruplar, şiddete son vermeli” 

"Bunlar organize radikal sol gruplar, Floyd'un anısını kirletiyorlar" diyen Trump, “Onun anısı için şiddet son bulmalı. Bu kişiler, bu Antifa grubu, bunlar radikal sol kötü insanlar, bu şekilde hareket edemeyeceklerini onlara öğretmek gerek" dedi. 

Beyaz Saray önünde dün toplanan göstericilerin yeniden toplanması ve güvenlik koridorunu aşması durumunda "köpeklerle karşılanacaklarını" ve "Gizli Servis görevlilerinin" göstericileri hızlıca dağıtacağını belirten Trump, göstericilere sert tepki gösterdi. 

Ayrıca Trump, Minneapolis'in Demokrat Belediye Başkanı'nı da eleştirerek, "Eğer onlar (eyalet yönetimi) çağrıda bulunursa ordumuz (olayları durdurmak için) göreve hazır ve istekli. Oradaki birliklerimiz hızlı bir şekilde oraya intikal edebilir" ifadesini kullandı.