image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump, İsrail'in, Batı Şeria’nın bazı kısımlarını ilhak planını geçici olarak ertelemesini, “büyük bir olay” ve “İsrail'de barışı sağlamak için cesur bir adım” olarak nitelendirdi.

Trump, Beyaz Saray'da gerçekleştirdiği basın toplantısında, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında varılan anlaşmayı ve ülkedeki son gelişmeleri ele aldı.

Demokrat Başkan Adayı Joe Biden'ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) konusundaki gerçekleri görmezden geldiğini söyleyen Trump, Biden'ın istediği gibi Çin ve Avrupa'dan seyahati yasaklamasalardı 100 binlerce kişinin daha virüsten ölebileceğini dile getirdi.

Biden'ın virüs sürecinde evinin bodrumundan çıkmadığını iddia eden Trump, "Biz virüsü evlerimizin bodrumunda saklanarak değil, en yüksek risk gruplarını koruyan sağduyulu önlemler yoluyla yeneceğiz" dedi. 

İsrail ve BAE'nin ilişkilerini tamamen normalleştirmek için anlaşmaya varmasını “dünya için büyük gün” şeklinde nitelendiren Trump, "İsrail, Batı Şeria'daki yerleşimleri askıya aldı. Bu büyük bir olay ve İsrail'de barışı sağlamak için cesur bir adım" dedi.