image

PeyamaKurd - İran’a yönelik konuşan ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin İran’daki 15 hedefi vurmaya hazır olduğunu ama bu konuda acele etmediğini belirtti. 

Trump, Oval Ofis’te gazetecilere yaptığı açıklamada, "Yapabileceğim en kolay şey, siz burada otururken, 'Hadi arkadaşlar başlayalım' demek olur. Bu, İran için çok kötü bir gün olur. Yapabileceğim en kolay şey, İran’daki 15 farklı büyük hedefi devre dışı bırakın demek olur. Bunu yapabilirim ve her şey buna hazır. Ancak eğer yapmama yetkim varsa bunu yapmamayı tercih ederim" sözlerine yer verdi. 

ABD Başkanı, İran’ı vurma konusunda acele etmemesinin zayıf olduğunu değil, güçlü olduğunu gösterdiğini belirterek şunları dile getirdi, "Bunun bir hafta sonra, yoksa iki, üç hafta sonra olması önemli değil. Bizim nasıl davrandığımız, çok da büyük güç göstergesi olduğunu düşünüyorum." 

Trump açıklamasında, "Gücünü gösteriyorsan itidali de göstermelisin. Farklı yapmak çok daha kolay. İran, eğer uslu olmazlarsa zamanlarının olmadığını biliyor. İşleri kötü gidiyor, oysa ben iyi gitmesini isterdim. İran’da çok sorun var" ifadesini kullandı.