image

PeyamaKurd - İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ilişkilerini “tamamen normalleştirmeleri” için bir anlaşma imzaladıklarını duyuran Trump, "Bugün büyük atılım. İyi muhteşem dostumuz İsrail ve BAE arasında tarihi barış anlaşması" ifadelerini kullandı. 

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, İsrail ve BAE arasında yapılan anlaşmaya ilişkin ortak açıklama değindi.

Donald Trump açıklamasında, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve BAE Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın bir telefon görüşmesi yaptığı belirtilerek, "İsrail ve BAE arasındaki ilişkilerin tamamen normalleşmesi için anlaşmaya varıldı" sözlerine yer verdi.

"Anlaşma Orta Doğu'da barışı arttıracak"

İsrail, BAE ve ABD'nin anlaşma ile ilgili yaptığı ortak açıklamada, söz konusu anlaşmanın Orta Doğu'da barışı artıracağının ve bölgede büyük bir potansiyelin önünü açacağının iddia edilerek, gelecek haftalarda İsrailli ve BAE'li yetkililerin bir araya gelerek yatırım, turizm, kültür, doğrudan uçuşlar, güvenlik, telekomünikasyon, teknoloji, enerji, sağlık, kültür, çevre, karşılıklı elçiliklerin açılması konularında ikili anlaşmalar yapacağı kaydedildi.

Ortak yapılan açıklamada, Trump'ın talebi ve BAE'nin desteğiyle İsrail'in bazı bölgelerdeki yeni ilhak planlarını askıya alacağı da belirtilerek, "ABD, İsrail ve BAE, diğer milletlerle de diplomatik ilerleme kaydedileceğinden emin. Bu konuda birlikte çalışılacak" denildi.