image

PeyamaKurd - Rojava’daki ateşkese ilişkin açıklamada bulunan TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Aldar Xelîl, Türkiye’nin Rojava’dan çekilmesi ve bölgenin güvenliğinin Birleşmiş Milletler’e bağlı barış güçleri tarafından sağlanması çağrısında bulundu.

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Aldar Xelîl, ABD-Türkiye arasında varılan anlaşmanın hayat bulması için TSK ve Türkiye desteklerin ‘güvenli bölge’den çekilmesi ve bölgeye BM’ye bağlı barış gücünün konuşlandırılması çağrısı yaptı.

TEV-DEM üyesi Aldar Xelîl açıklamasında şunları dile getirdi,

“Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kurumları ve halkları ile işgalci Türk devleti ve çetelerine karşı büyük bir direniş sergiledi. Halkımızın Suriye’nin parçalanmaması ve işgali reddetmesine ilişkin gösterdiği direnişin sonucunda varılan sözde ‘ateşkesi’ savaş için değil çözüm amaçlı kabul ettik.

Şu an kabul edilen çözüm çerçevesinde kendileriyle IŞİD’i getiren işgalci Türk devleti ve çeteleri bölgeden çekilmeli ve bölge güvenliğini Birleşmiş Milletler’e bağlı barış savunma güçlerine devretmelidir”