image

PeyamaKurd - Suriye ve İsrailli yetkililerin geçen ay Rusya garantörlüğünde, Hmeymin Hava Üssü’nde bir toplantı gerçekleştirdiği iddia edildi.

Şarkul Avsat’ın haberine göre, söz konusu toplantıda Tel Aviv’in, İran ve milislerinin Suriye’den çıkarılmasını talep ettiği belirtildi.

Suriye merkezli Cüsur Araştırmalar Merkezi’nin yayınlanacak olan bir raporuna dayandırılan habere göre, Hmeymim’deki toplantıya Suriye tarafından Ulusal Güvenlik Büro Başkanı Tümgeneral Ali Memluk ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Bessam Hasan katılırken, İsrail tarafında eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eizenkot ve eski Mossad yetkilisi General Ari Ben-Menashe yer aldı. Suriye’deki Rus Hava Kuvvetleri Komutanı Alexander Yuryevich Chaiko da toplantıda hazır bulundu.

“Suriye ve İsrail’in karşılıklı talepleri”

Söz konusu raporda, Suriyeli heyetin İranlı milislerin ülkeden çıkarılmasına karşılık olarak İsrail’den; Suriye’nin Arap Birliği’ne dönmesinin kolaylaştırılması, İran’ın biriken borçlarını ödemesi için Şam’a mali yardımlar yapılması ve Suriye’ye uygulanan Batı yaptırımlarının kaldırılması talebini masaya yatırdığı kaydedildi.

Öte tarafta İsrail heyetinin ise Şam’dan; İran, Hizbullah ve İran’ın desteklediği milislerin tamamının Suriye’den çıkarılması, muhalifleri de kapsayacak bir hükümetin kurulması, askeri ve güvenlik kurumlarının yeniden yapılandırılması ve ordudan ayrılan komutanların güvence verilerek geri dönüşlerinin sağlanması gibi kapsamlı taleplerde bulunduğu ortaya çıktı.

Toplantıdan sonra iki taraf arasında herhangi bir anlaşmanın imzalanmadığı açıklandı.

“Rusya anlaşmayı, Suriye meşruiyeti için can simidi olarak görüyor”

Habere göre toplantının ele alındığı raporda Rusya ile ilgili olarak şu ifadelere yer verildi:

“Toplantı, Rusya’nın ilerleme kaydettiği ve 2021’de önemli bir genişlemeye tanık olması beklenen bir yolun başlangıcını oluşturuyor. Zira Moskova, rejim ve İsrail arasında doğrudan ilişki kurmanın, rejim için bir can simidi olacağını ve rejimin Suriye’deki siyasi meşruiyetine uluslararası bir destek almasını mümkün kılacağını düşünüyor.”