image

PeyamaKurd- Afganistan'da, ABD ile Taliban arasında askıya alınan fakat bir süre sonra tekrar başlayan barış görüşmelerinde sona gelindi.

Görüşmelerin tamamlandığı ve şubat sonunda anlaşmanın imzalanacağı açıklandı.

Konuya dair açıklamada bulunan Taliban'ın önde gelen isimlerinden ve müzakere ekibi üyesi Mevlevi Abdul Salam Hanefi, "(Taliban ile ABD arasındaki) Anlaşma, bu ayın sonunda Doha'da Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Birliği ve Afganistan'ın komşu ülkelerinden temsilcilerin huzurunda imzalanacak" dedi.

Hanefi, “Anlaşmanın imzalanmasının ardından ABD ve Afgan hükümeti, ellerindeki 5 bin Taliban üyesini salıverecek, biz de elimizdeki 1000 kişiyi serbest bırakacağız" ifadesini kullandı.

Sürecin ne zaman başlayacağına da değinen Hanefi, Afganistan'daki taraflar arasındaki görüşmelerin, mahkumlarla ilgili sürecin tamamlanmasının ardından başlayacağını aktardı.

Amerikan medyasında, bir üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkilisine dayandırılarak 14 Şubat'ta yayımlanan haberlere göre, 22 Şubat'ta başlayacak 7 günlük ateşkes konusunda anlaşmaya varıldığı bildirilmişti.