image

PeyamaKurd - Türkiye tarafından 9 Ekim tarihinde başlatılan operasyonlar sonucu Türk ordusu ile birlikte hareket eden ÖSO-SMO milisleri, bölgede etkin oldukları yerlerdeki tahılları el koyarak tüccarlar aracılığıyla Türkiye’de satışını gerçekleştiriyor.

Ürünlere el konuyor ve Türkiye’ye sevk ediliyor” 

Konu ile ilgili Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de (SOHR) bir açıklama yaparak, Rojava’daki alanlarda denetimi elinde bulunduran ÖSO-SMO gruplarının organize gasp ve hırsızlık sonucu elde ettikleri arpa, buğday ve pamuk gibi ürünlere el koyarak Türkiye’ye sevk ettiğini ve Türkiye’de ise tüccarlar aracılığı ile satışa sunulduğu kaydedildi.

Satışı gerçekleştiren organize bir şebeke var” 

Serekaniye ve Süluk kentlerindeki silolardan binlerce ton ağırlığındaki tahılın Türkiye’de piyasa fiyatının çok daha düştüğünü ve satışını gerçekleştiren organize bir şebekenin olduğunu öne süren SOHR, bu kişilerin tamamının Türkiye ve Türk ordusu tarafından açık bir şekilde desteklendiğini de belirtti.

Organize hırsızlık olayına adı karışan kişilerden birinin ÖSO-SMO içindeki en büyük gruplardan biri olan Ahrar El Şarkiye lideri ve Türkiye tarafından oluşturulan Tel Abyad (Serekaniye) kent konseyi başkanı ile kardeşinin olduğunu aktaran SOHR, Ceyşül İslam ve Cephet El-Şam gibi gruplarından gasp edilen mallardan çeşitli oranlarda hak sahibi olduklarını belirtti.

80 bin ton pamuk çalındı” 

9 Eki tarihinden itibaren yaklaşık 80 bin ton pamuk kuru tahılın bu şekilde Rojava’daki silolardan çalınarak Türkiye’de satıldığını belirten SOHR, bölgede zaman zaman ilan edilen sokağa çıkma yasağı ilanlarının asıl sebebinin tahılların çalınması ve çalınan tahılların naklinin güven içinde sağlanması olduğunu iddia etti.