image

PeyamaKurd - ABD’deki silahlı saldırılar sonrası başta Uluslararası Af örgütü olmak üzer birçok ülke ABD’ye seyahat konusunda vatandaşlarını uyardı. 

ABD, uzun yıllardır, terör ve silahlı çatışmaların hüküm sürdüğü ülkelere seyahat etmeyi planlayan Amerikan vatandaşları için seyahat uyarıları yayınlıyordu ancak şimdilerde Uluslararası Af Örgütü’nün yanı sıra Japonya ve Uruguay gibi bazı ülkeler, silahlı şiddeti gerekçe göstererek ABD’ye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarını uyarıyor. 

California eyaletindeki sarmısak festivaline, El Paso’daki bir Walmart mağazasına ve Dayton’daki popüler bir mahalleye düzenlenen silahlı saldırılar, Amerikalılar’ı kaygılandırmış durumda. 

Uluslararası Af Örgütü, Japonya, Uruguay ve başka bazı ülkeler, silahlı şiddet olayları nedeniyle Amerika’ya seyahat edecek vatandaşlarını uyarıyor. ABD Başkanı Donald Trump ise bu uyarılar nedeniyle rahatsız. 

Daha önce Uluslararası Af Örgütü, 2015’te Güney Carolina’nın Charleston kentindeki ve başka yerlerdeki silahlı saldırıları öne sürerek uyarıda bulunmuştu. Uyarıda, “Amerika’da silahlara kısıtsız erişim sağlanmasıyla hayatın bütünlüğü her açıdan bozulmuştur” denilmişti. 

Açıklamada bulunan Uluslararası Af Örgütü’nden Ernest Coverson, “Güney Carolina’da dua etmek için kiliseye gidenlerin hayatı, vurulup öldürülerek son buldu. Yılda bir düzenlenen California’daki Sarmısak Festivali’ne, herkes eğlenmek ve aileleriyle birlikte keyifli vakit geçirmek için giderdi. Ama şimdi bu gelenek bozuldu. Orası artık iyi vakit geçirilecek bir yer değil, Walmart’ta alışveriş yapmak da öyle” ifadesini kullandı.