image

PeyamaKurd - Suriye resmi devlet ajansı SANA haberinde, "Suriye, Hama kırsalının kuzeyi ve İdlib kırsalının güneyinde teröristlerin bulundukları bölgelerden çıkmak isteyenler için Suran bölgesinde insani koridor açıldığını ilan etti" sözlerini paylaştı.

Suriye hükümet güçleri El Kaide kolu Nusra'nın şemsiye örgütü Heyet Tahrir el Şam'ın (HTŞ) kontrolündeki İdlib vilayetinde güneyden ilerlemeye geçip stratejik Han Şeyhun kasabasını kurtarırken, sivillerin akıbetiyle ilgili soru işaretlerine Şam açıklık getirdi.

Şam yönetimi, Türkiye sınırındaki İdlib'den sivillerin çıkışı için koridor açtığını açıkladı.

SANA’nın yaptığı haberde, "Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı'ndan yetkili bir kaynak, teröristlerin bulundukları bölgelerde vatandaşların güvenliğine verilen önem kapsamında, isteyenlerin güvenli şekilde çıkmalarını temin amaçlı olarak Suran bölgesinde insani koridor açıldığını ilan etti. Yetkili kaynak, Suriye ordusunun koruması ve güvencesiyle açılan insani koridorda, teröristlerin bulundukları bölgelerden çıkacak tüm vatandaşlara gerekli her türlü yardım ve desteğin temin edileceğinin altını çizdi” sözlerine yer verdi.

Şam rejimi geçmişte Halep gibi vilayetlerde güvenli geçiş koridoru açtığında, buralardan çıkış yapmak isteyen sivillerin cihatçıların saldırısına uğramasıyla karmaşık durumlar yaşanmış, süreç uzamıştı.