image

PeyamaKurd- İdlib'de 33 Türk askerinin öldürdüğü saldırıya dair Rus tarafından ilk açıklama geldi.

Rusya Savunma Bakanlığı, İdlib'de dün gece 33 Türk askerinin öldüğü saldırıya ilişkin "Rus Hava Kuvvetleri, Türk askerlerinin vuruldduğu alanda operasyon düzenlemedi" açıklamasında bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

"İdlib'de militanlarla birlikte bulunan Türk askerleri Suriye Ordusu tarafından vuruldu.  Rusya Ordusu, yaralanan Türk askerlerine ilişkin gelen bilgi üzerine Suriye Ordusu'nun ateşkes yapması için gerekli adımları attı. Saldırıda Rusya hava kuvvetleri yer almadı.

Suriye İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesinde bulunan HTŞ üyesi teröristler, Suriye Ordusu mevzilerine yönelik büyük çaplı bir operasyon başlattı ve Suriye Ordusu bu saldırıya yanıt verdi. Söz konusu saldırı, teröristlerle bir arada bulunan Türk askerlerinin de vurulmasıyla sonuçlandı." 

Türkiye ile İdlib konusunda hala kordine halinde olduklarını belirten Rusya açıklamasının devamında şunları aktardı:

“Rusya Ordusu, yaralanan Türk askerlerine ilişkin gelen bilgi üzerine Suriye Ordusu'nun ateşkes yapması için gerekli adımları attı. Behun yakınlarında gerçekleşen operasyonda Rusya Hava Kuvvetleri yer almadı. Türkiye'nin İdlib'deki koordinasyon merkezi ile temas halindeyiz. Türk makamları tarafından verilen bilgiye göre, Türk askerlerinin söz konusu bölgede olmamaları gerekiyordu."

Dün gece Suriye’nin İdlib kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına yönelik hava saldırısında 33 asker hayatını kaybetti.