image

PeyamaKurd - Suriye’nin İdlib bölgesindeki teröristlere yönelik noktasal hava saldırılarının devam edeceğini dile getiren Rusya Devlet Başkanlığı Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Kazakistan’ın başkenti Nursultan’da Astana süreci kapsamındaki Suriye konulu görüşmelerin 12. turunun ilk gününün ardından basına açıklamalarda bulundu. 

Lavrentyev açıklamasında, İdlib’deki durumun farklı düzeylerde değerlendirildiğini belirterek, “İdlib’deki çeşitli hedeflere yönelik hava saldırılarına gelince bu saldırılar kesinlikle sadece terörist grupları yok etme amacıyla yapılıyor. Bu, oraya kök salan radikallere karşı, teröristlere karşı eylemler” ifadesini kullandı. 

“Bu operasyonlar, birçok kaynağa doğrultarak ve elbette sivillere hiçbir şekilde zarar vermeyecek şekilde yapılıyor” diyen Lavrentyev “Bu, Hayat Tahrir eş-Şam hedeflerine yapılan ve onlara zarar veren son saldırılar için de geçerli” dedi. 

Lavrentyev açıklamalarının devamında ise şu ifadelere yer verdi, “Bir kez daha tekrarlıyorum, bu tür noktasal ve teyit ettirilen operasyonlar, saldırılar devam edecek. Ama önceliğimiz sivillerin güvenliğidir.”