image

PeyamaKurd - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yakınıymış gibi gösterilen Aleksandr Dugin'in yayın yönetmeni olduğu Rus milliyetçisi televizyon 'Tsargrad'ın internet sitesinde, "Rusya Türkiye'yi bombalıyor: Şimdilik Suriye'de” adlı bir makale yayımlandı.

Aleksandr Ziganov imzalı makalede, "Rus Hava Kuvvetleri'nin Suriye'nin Lazkiye kentinde düzenlediği hava saldırılarının asıl amacının Türkiye Cumhurbaşkanı'nın hırsları olduğu” kaydedildi.

Makalede geçen yıl TSK'nın 34 kayıp vermesine neden olan hava saldırısıyla ilgili de "Rusya geçen sene İdlip'te 30 ila 60 Türk askerini ‘indirdi' ve Türkiye bunu ‘yuttu'” ifadesi kullanıldı.

Makalede ayrıca, Rusya'nın Lazkiye'de sürdürdüğü son saldırıların hedefinde Türkistan İslam Partisi'nin yer aldığı belirtilerek, hedefin bundan ibaret olmadığı, geniş vadeli hedefin Türkiye olduğu vurgusu yer aldı.

Makalede Rusya'nın Suriye'de büyük bir kara harekatı hazırlığında olduğu da iddia edildi.

“Erdoğan'ın dış politika stratejisi üç hedefe dayanıyor”

Indepentdent Türkçe’de yer alan habere göre, Ziganov, makalesinde bir de Türkiye ve Erdoğan analizi yaptı.

Yazarın analizine göre Erdoğan'ın ideolojisi dış politika stratejisi üç sacayağına dayanıyor ve bunlardan birincisi "Halifelik”.

Yazara göre, Ayasofya'nın ibadete açılması da bu yeni halifeliğin gayrı resmi ilanı.

Yazar, Erdoğan'da ve dolayısıyla Ankara'nın politikasında baskın olan ikinci ideolojik motifin Neo-Osmanlıcılık olduğunu söylüyor ve Türklerin Kanuni Sultan Süleyman döneminde, "Macaristan'dan Yemen'e, Cezayir'den Bakü'ye” uzanan imparatorluk sınırlarının hatırasını hala içlerinde taşıdığını ve buralarda emellerinin olduğunu belirtiyor.

Ziganov'a göre, üçüncü sacayağı da "Pantürkizm”. Yazar, Erdoğan'ın "aralarında Türki dil konuşmak dışında ortaklık bulunmayan toplululukları” birleştirmek istediğini iddia ediyor.

Makalede ayrıca Erdoğan'ın bir Türk milliyetçisi olduğu iddiasına değinilirken, daha aşırı bir milliyetçi olan Devlet Bahçeli tarafından Suriye'de bir bataklığa gömülmeye itildiği görüşüne de yer veriliyor.

Ziganov'un yazısı "Yetenekli Erdoğan bisiklette dengede durmaya çalışıyor ama artık duramıyor çünkü duramaz çünkü bir dağdan yokuş aşağı gidiyor” sözleriyle son buluyor.