image

PeyamaKurd - Pentagon Türk pilotlara verilen F-35 avcı uçağı eğitiminin sonlandırıldığı yönündeki açıklamasını yorumlayan Rus uzman İbrahimov, bugün Türkiye’nin önünde hem Moskova ile ilişkilerini korumak, hem de ABD ve NATO ile stratejik ortaklığını bozmamak gibi zor bir görev olduğunu ifade etti. 

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Mike Andrews, Türk pilotlara ABD'nin Arizona eyaletindeki Luke Hava Kuvvetleri Üssü'nde verilen eğitimin sonlandırıldığını açıkladı. 

Rusya haber ajansına demeç veren Moskova merkezli Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü uzmanı Farhat İbrahimov, bugün Türkiye’nin önünde Moskova ile ilişkilerini şu anki seviyede korumak ve aynı zamanda hem NATO blokunda, hem de ABD ile ikili ilişkilerde stratejik ortaklığını bozmamak gibi zor bir görev olduğunu dile getirdi. 

Rus uzman İbrahimov demecinde, “Gerçekten de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her türlü yöntemle bağımsız bir dış politika sürdürmeye çalışıyor, fakat aynı zamanda ülkeyi ‘darbe’ altına sokabilecek göreceli kırmızı çizgiyi aşmıyor. Amerikalılar bunu çok iyi anlıyor, fakat aynı zamanda baskı politikasından vazgeçme konusunda pek acele etmiyor. Washington’ın Türkiye’nin F-35 üretim programından çıkarılması konusundaki tutumuysa baskıdan başka bir şey olarak değerlendirilemez” sözlerine yer verdi.