image

PeyamaKurd - Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Rus nakliye uçakları,  Dağlık Karabağ'da barış harekatının sürdüğü bölgeye askeri mühendisleri ve ekipmanları ulaştıracağını açıkladı.

Açıklamada, gönderilecek ekipmanlar ve askerlerin, bölgedeki genel yollar ve sosyal altyapı tesislerinin temizlenmesine yardımcı olacağı bildirildi.

Ayrıca, Rus barış gücü devriyelerinin gıda ve temel yaşam malzemelerin uzaktaki yerleşim yerlerine güvenli bir şekilde teslim edilmesini sağladığı belirtildi.

"Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan ateşkes anlaşması"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan 10 Kasım itibariyle Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’den beri devam eden çatışmaların durması için bir anlaşma imzalamıştı.

Anlaşmaya göre, Azerbaycan ve Ermenistan güçleri anlaşmanın imzalandığı anda bulundukları noktalarda kaldı. Böylece çatışmalar esnasında yerleşim yerleri Azerbaycan’ın denetimine geçmiş oldu. Anlaşmanın maddelerinde ayrıca diğer bazı bölgelerin de Azerbaycan’ın kontrolüne devredilmesi, tarafların esir takası gerçekleştirmesi, temas hattı ve Karabağ’ı Ermenistan’a bağlayan Laçin koridoruna Rus barış gücünün konuşlanması yer alıyor.