image

PeyamaKurd- İdlib gündemi ile Türkiye ile Rusya arasındaki kriz sürerken Rusya'nın Akdeniz'e seyir füzesi taşıyan iki savaş gemisi gönderdiği belirtildi.

İdlib'de Türk askerine yapılan ve 33 askerinin öldüğü saldırı sonrası, Rusya’nın Akdeniz'e seyir füzesi taşıyan iki savaş gemisi yolladığı iddia edildi.

Haberi duyuran Interfax haber ajansı, İdlib’deki gerginlik sonrası, Rusya'nın Karadeniz'e filosundan iki firkateynin Akdeniz'e Kalibr füzesi taşıdığı aktarıldı.

Suriye kıyılarına doğru yola çıkan firkateynlerde, gemisavar seyir füzeleri bulunduğu da söyleniyor.

Karadeniz Filosu Sözcüsü Yarbay Aleksey Rulyov, Rus medyasına yaptığı açıklamada, filoya ait iki firkateynin Karadeniz’den Akdeniz yönünde İstanbul ve Çanakkale boğazlarından planlı geçiş gerçekleştirdiğini belirtti.

Rulyov, “Kalibr-NK füze sistemi gibi hassas silahla donatılan Amiral Makarov ve Amiral Grigoroviç firkateynleri Sivastopol’den, Rus Donanması’nın Akdeniz’deki daimi grubuna katılacağı uzak deniz bölgesine planlı geçiş gerçekleştiriyor” dedi.

Rulyov, Karadeniz Filosu’na ait Amiral Essen firkateynin de 2019 Aralık’tan bu yana Akdeniz’de görev yaptığını da sözlerine ekledi.

Dün gece İdlib’de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarına yönelik gerçekleşen hava saldırısında 33 asker ölmüştü.