image

PeyamaKurd - Moskova-Washington ilişkilerine değinen Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi ortamında karşılıklı yardımlara rağmen Rusya ve ABD arasındaki ilişkilerindeki gerilimin tırmandığını dile getirdi. 

Rusya’daki bir televizyon kanalına konuşan Ryabkov, Rusya ve ABD’nin birbirilerine yardım gönderdikleri halde iki ülke arasındaki ilişkilerde bazı noktalarda gerilimin tırmandığına vurgu yaptı. 

Rus diplomat açıklamasında, "Pandemi ile mücadelede karşılıklı insani yardımlar da dahil olmak üzere bazı alanda bir takım yeni sınırlara ulaştık, bu memnuniyet verici. Ancak bu ortamda Rusya’ya siyasi, psikolojik baskı, yaptırım baskısı yapma girişimleri devam ediyor" ifadesini kullandı. 

Ryabkov açıklamasında, "Yani, pandeminin sonuçlarının daha şiddetli olmasını önlemek üzere çabaların birleştirilmesine ve yakın işbirliğine gereklilik varken, sınır çekme süreçlerinin hızlandığını, hatta bazı noktalarda gerilimin tırmandığını görüyoruz. Bu endişe verici bir işaret” sözlerine yer verdi. 

Ayrıca açıklamanın devamında, Rus diplomatların “Amerikalı meslektaşlarına bunun ilerlenmesi gereken yol olmadığını açıklamaya çalıştıklarını” ifade etti.