image

PeyamaKurd - Moskova ve Pekin'in NATO'ya rakip bir askeri blok kurmayacağına dikkat çeken Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, söz konusu bu tür münhasır oluşumların yapıcılıktan uzak olduğunu belirtti.

Sergey Lavrov, Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ile yaptığı görüşmede, ortak basın toplantısında Rusya ve Çin'in askeri blok oluşturacağı yönündeki söylentilere değindi.

Lavrov, Rusya ve Çin'in giderek daha da yakınlaşan bir partnerliğe sahip olmalarına rağmen ABD öncülüğündeki NATO'ya karşı resmi bir ittifak kurmanın faydalı olacağını düşünmediklerini belirterek şunları dile getirdi:

"Rusya-Çin ilişkileri tarihteki en iyi seviyeye ulaştı. Ancak bu ilişkiler, silahlı bir ittifak kurma amacı gütmemize yol açmayacak. Bununla ilgili tutumumuz, en üst düzeyde kabul edilen ikili belgelerde belirtildi."

Ayrıca açıklamasının devamında askeri birliklerle ilgili spekülasyonların sadece Rusya-Çin ilişkileriyle bağlantılı olmadığına dikkat çeken Lavrov, "Orta Doğu NATO'su kurma projelerinin teşvik edilmesine yönelik konuşmalar var. Son dönemde de Asya NATO'su dillendirilmeye başlandı" şeklinde konuştu.