image

PeyamaKurd - Fransa'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nicolas de Riviere, "Libya'daki savaşa dış müdahalelerin derhal durması" gerektiğini belirterek ''Bölgesel tırmanış ve Libya'nın Suriyelileşmesi riski gerçek oluyor'' dedi. 

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinde Berlin Konferansı'nın katılımcılarıyla yapılan Libya oturumunda Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian adına konuşma yapan de Nicolas de Riviere, ülkede kötüye giden durumun Libya'nın çıkarlarını, komşularını, Avrupa'yı ve Sahel'deki terörle mücadeleyi tehdit ettiğini söyledi.  

Libya'daki savaşa dış müdahalelerinin son bulması ve silah ambargosuna uyulması çağrısı yapan de Riviere, Rusya ve Türkiye'yi Libya'ya yönelik silah ambargosunu ihlal etmekle suçladı. 

“Uluslararası toplum kriz için harekete geçmeli” 

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, uluslararası topluma Libya krizinde harekete geçme çağrısı yaptı. 

Maas, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin konuyla ilgili toplantısında "Libya'daki durum daha iyi hale gelmedi, tersine: Son haftalar ve aylardaki tırmanış ülkenin nihai olarak bölünmesi tehlikesini ortaya çıkardı" diye konuştu. 

Maas, bölgedeki çatışmaların yayılma tehlikesi olduğunu belirterek "Uluslararası toplum eylemsiz bir biçimde olan biteni seyredemez" dedi. 

Koronavirüs salgınının dahi Libya'daki gelişmelere engel olamadığını belirten Maas, "Tüm dünya sınırlarını kapatırken Libya kentlerine silah ve paralı asker dolu gemiler, uçaklar ve kamyonlar geldi" diye konuştu. 

“Rusya, Libya’da askeri müdahalede bulunmadı” 

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, BM’nin Libya Özel Temsilci Stephanie Turco Williams’ın, Rusya’nın Libya’daki çatışmaya askeri müdahalede bulunduğu yönünde yalan bilgi yaymasının kabul edilemez olduğunu belirtti. 

Libya’daki durumun ele alındığı BM Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Nebenzya, “Sayın başkan, bugün bir kez daha ülkemizin Libya’nın iç işlerine askeri müdahalede bulunduğu yönünde suçlamalar duyduk. Libya’daki çatışma bölgelerinde tek bir Rus askerin olmadığını defalarca bildirdik. Libya’daki silahlı çatışmalara katılan Rus vatandaşlara ilişkin de hiçbir güvenilir bilgi yok” dedi.