image

PeyamaKurd - Rusya yönetimi ile Esad rejimi arasındaki gittikçe artan eleştiriler devam ederken Rus yetkililer, medyaya konuşmama, Moskova ve Esad rejimi arasındaki ilişkinin doğası hakkındaki algıları geliştirme eğilimine yöneldi.

Daha önce Esad rejimine çok eleştirilerde bulunan Rus yetkililer, Devlet Başkanı Beşar Esad karşısında ‘Rus tavrının dozajını kontrol etmeye' karar verdi.

Moskova yönetiminden resmi bir tavır açıkça ortaya koyulmazken, Şam'ın medya kendisine bağlı medya üzerinden gerginliği tırmandırmaya yönelik son girişimlerine yanıt olarak açıklamalara yer verildi.

"Rusya'nın Şam'a tavrı değişti"

Moskova hükümetine yakın Novosti haber ajansı, rejim yanlısı tutumlarıyla bilinen bazı isimlerle röportajlar yayınladı. Röportajlarda, muhalefet kutbunun ‘Rus tavrında bir değişiklik olduğunu ve Moskova'nın Esad'i terk etmeye hazırlandığı' yönündeki açıklamaları önemsiz olarak değerlendirildi.

Rusya Duma Meclisi üyesi Dimitry Sablin, ‘Suriye Arap Cumhuriyeti ile Dostluk' için parlamento grubunda yaptığı açıklamada medya faaliyetlerini kınayarak, Esad'in hala geniş bir popülariteye sahip olduğunu ve ‘aday olması durumunda bir sonraki seçimleri kazanacağını' ileri sürdü.

Şam yönetiine dayanışma ziyaretlerine katılan Milletvekili, “Esad'in bir alternatifi yok” ifadesini kullandı.

"Şam, ciddi reformlar gerçekleştiremeyecek"

Bu ifadeler bağımsız ‘Svobodnaya Pressa' da araştırmacı Zaur Karayev'ın kaleme aldığı bir makale de dahil, birçok farklı medya organında da yer aldı. Ancak Karayev, cümleyi farklı bir açıdan ele aldı.

Suriye'ye yönelik politakalara değinen Araştırmacı, makalesinde “Pratikte alternatifin olmaması, Esad'in elinde ‘Moskova ve Tahran ilişkilerindeki boşluktan istifa etmeye çalışan bir güç unsuru oluşturuyor. Bu unsur, Moskova'dan uzak bir politika izlemeye çalışıyor. Yani sert bir direniş olmadan gerekli reformların olmayacağı anlamına geliyor ve bu durum, Moskova açısından koşulları daha da karmaşıklaştırıyor” sözleri kullanıldı.

Mevcut durum devam ederse ve siyasi sistemin temellerini etkileyen derin reformlar olmazsa ülkeyi bekleyen çöküş ve yeni tırmanış, rejimin karşısında olacak. Bununla birlikte bölgede Rus etkisi ve nüfuzu görülecek” ifadelerini kullandı. Makalede ayrıca, “Moskova, Esad ailesi iktidarda kaldığı sürece ciddi reformların gerçekleşemeyeceğini çok iyi biliyor” denildi.