image

PeyamaKurd - Londra Merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) aktardığına göre, Rusya Rojava'da yeni bir askeri üs inşa ediyor. 

Rus kuvvetleri, Türkiye sınırına yakın Derik'in, Qeser Dib bölgesinde üs kuruyor. SOHR’a göre birlikler radar kurarak bölgeye 12 zırhlı aracı sevk ettiler. 

Üssün kurulacağı yerin ana merkezi olan Derik, aynı zamanda Rojava’nın, Kürdistan Bölgesi sınır kapısına en yakın konumlardan biri. 

Rusya ile ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasındaki ilişkiler karışık. ABD ordusu, Rusya'nın Kürtler ile diyalogu bulunan Arap topluluklarını SDG ile bağlarını koparması için baskı kuruyor. ABD ve Rusya bölgede devriye geziyor ve zaman zaman gerginlik yaşıyorlar. Türkiye ve Rusya Derik yakınlarında ortak devriyeler gerçekleştirdi.

DSG’nin açıklamalarına göre Rusya, Arapları kullanarak, bölgede “ayaklanma” çıkarmak istiyor. Fakat Kürtler, Rusya ile savaşmıyor. Onların düşmanları terör örgütü IŞİD. 

Türkiye, Kürt güçlerinin kontrolündeki bölgelere saldırdı. Ayrıca IŞİD saldırılara devam ediyor. SDG şu an, Kamışlo ve Haseke şehirlerinin bazı kısımlarını kontrol ediyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya kamyonların Haseke ile M4 otoyolu boyunca seyahat etmesini engellendiğini ifade etti.