image

PeyamaKurd - Suriye’de yeni anayasa komisyonunun oluşturulması çalışmalarının sona geldiğini dile getiren Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dimitri Peskov, Eylül ayında Türkiye, Rusya ve İran arasında Suriye konulu zirve yapılacağını açıkladı. 

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rus basınına önemli açıklamalarda bulunarak, gazetecilerin Suriye'de yeni anayasa komisyonunun oluşturulması süreci ile ilgili Eylül ayında Ankara'da yapılması planlanan Türkiye - İran ve Rusya arasındaki Suriye konulu toplantıyla ile ilgili sorularına cevap verdi. 

Rus Sözcü Peskov açıklamasında, "Çalışmalar sonlanmaya çok yakın. Anayasa komisyonunun oluşturulmasına sadece bir adım uzaktayız. Şimdilik bu çalışma ile Ankara'daki toplantının eş zamanlı yapılmasıyla ilgili size herhangi bir bilgi veremem" ifadesini kullandı. 

Öte yandan Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerilime değinen Peskov, “Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelensky arasındaki görüşmesi olumlu olarak değerlendirilmeli. Putin, Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin ihmal edildiğini düşünüyor ve bunun için diyaloğa her zaman açık” sözlerine yer verdi.