image

PeyamaKurd - Nükleer anlaşmasına dair Rusya Dışişleri Konseyi’nin genel toplantısında değerlendirmelerde bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin nükleer silahlar ve stratejik istikrar alanında gerilimi tırmandırmaya yönelik adımlar attığını dile getirdi. 

Açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ile ABD’nin nükleer silahlarını sınırlandırmalarını içeren START-3 (Yeni START) Anlaşması’nın uzatılması konusunda, Moskova’nın geçen yıl sonunda Washington’a önerilerini sunduğunu anımsattı. 

Sergey Lavrov konuşmalarının devamında, “Şimdilik hala bir yanıt almış değiliz, fakat aynı zamanda ABD’nin aksi yönde, stratejik istikrar, nükleer silahlar alanında gerilimi tırmandırma yönünde hareket ettiğini görüyoruz” sözlerine yer verdi. 

Ayrıca NATO’nun operasyonel faaliyetlerini uzaya ve siber alana taşıyarak oldukça tehlikeli bir oyun başlattığı uyarısında bulunan Lavrov, “NATO, operasyonel faaliyetlerini uzay ortamını ve siber alanı da kapsayacak şekilde yayılması ile ilgili oldukça tehlikeli bir oyun başlatıyor” dedi.