image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin, İran nükleer anlaşmasına dönme niyetinin ciddi olduğunu gösterecek adımlar atması gerektiğini belirterek, henüz anlaşmayı kurtarabileceklerini kaydetti.

Sergey Lavrov, İngiltere merkezli Russian Mind dergisine yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Nükleer anlaşmayı kurtarmak için henüz fırsat kapısı kapatılmış değil. Tek ön koşulu, 2015 tarihli kapsamlı anlaşmanın, bu anlaşmayı geliştiren ve imzalayan tüm ülkeler tarafından tam ve tutarlı biçimde uygulanması. Bu amaca ulaşılması için Ortak Kapsamlı Eylem Planı’nın tüm katılımcılarıyla yakın işbirliği içindeyiz."

Sergey Lavrov, Rusya’nın, mevcut durumdan çıkmak amacıyla olası çözümler geliştirmek için Avrupalı ortaklarla sürekli temas halinde olduğunu dile getirerek şunları belirtti:

“Fakat her şey bize veya eylem planının Avrupalı katılımcılarına bağlı değil. Joe Biden idaresinin nükleer anlaşmayla ilgili konumu da prensip öneme sahip. Görüşümüze göre, İran ve nükleer programı ile ilgili engellerin kalkmasına, ABD’nin Ortak Kapsamlı Eylem Planı’na geri dönme niyetinin ciddi olduğu sinyalini verecek adımlar yardımcı olur”.