image

PeyamKurd - ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'dan İran konusunda herhangi bir güvence almadığını ifade eden Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yapılan görüşmeye ilişkin basın açıklamasında bulundu.

Peskov'a dün Soçi'de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la görüşen Pompeo'nun 'ABD, İran'la savaş istemiyor' açıklamasının Rus tarafını memnun edip etmediği soruldu.

Peskov, Pompeo'nun İran konusunda herhangi bir güvence vermediğinin altını çizerek, mevcut durumda gerilimin artış eğiliminde olduğunun açık şekilde görüldüğünü belirtti.

İran’a yönelik açıklamada bulunan Peskov, "Şu an itibarıyla gerilimin sürdüğü izlenimine sahibiz. Maalesef, İran tarafının aldığı kararları da görüyoruz. Tahran'ın bu kararları gönüllü olarak ve kendi inisiyatifiyle değil, Ortak Kapsamlı Eylem Planı'nın ruhuna aykırı olan baskıya yanıt vermek için aldığını anlıyoruz" ifadesini kullandı.

Açıklamasının devamında İran'ı bu kararları almaya iten faktörün ABD'nin kışkırtıcı tutumu olduğunu dile getiren Peskov, Pompeo'nun Rusya'nın endişelerini gidermediğini kaydetti.