image

PeyamaKurd - Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Rusya'nın Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentiev ile Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin'i başkent Amman'da görüştü.

Safedi, Rus yetkililerle Suriye krizine siyasi çözüm bulma çabaları başta olmak üzere Rojava ve bölgesel gelişmeleri ele aldı.

Heyetlerarası yapılan görüşmede iki ülkenin tüm alanlarda işbirliğini geliştirmek için attıkları adımların ve Suriye krizine siyasi çözüm bulma çabaları başta olmak üzere bölgesel gelişmeler değerlendirildi.

Görüşmede yetkililer uluslararası toplumun ortak düşmanı olan terörizmle mücadelede işbirliğini sürdürmenin gerekli olduğu konusunda anlaştı. Rus yetkililer Rojava ve İdlip'deki duruma ilişkin Ürdünlü Bakana bilgi verdi. 

Ürdünlü bakan Suriye'deki birliği koruyacak, güvenlik ve istikrarını geri kazandıracak siyasi bir çözümle krizi sona erdirme çabalarının yoğunlaştırılmasının önemini ele aldı.

Safedi görüşmedeki açıklamasında, bu bölgede istikrarın ve mültecileri gönüllü olarak geri dönmeye teşvik edecek şartların sağlanması gerektiğini ifade etti.