image

PeyamaKurd - Suriye Devlet Başkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Şam'da bir araya gelerek Rojava'yı değerlendirdi. 

Konuyla ilgili açıklamada Esad’ın bugün görüştüğü Lavrentyev başkanlığındaki Rus heyetiyle Astana görüşmelerinin yeni turu için yapılan hazırlıklar, Rojava ve İdlib bölgesindeki durumu görüştüğü ifade edildi. 

Görüşmede söz konusu taraflar, Şam hükümetinin ülkenin geneli üzerinde kontrolü geri alması ve bu bölgelerde devlet kurumlarının yeniden faaliyete geçmesi gerektiğine dikkat çekti. 

Başkanlık Ofisi’nden yapılan açıklamanın devamında, “Görüşme sırasında, politik çözüm süreci ve Nur Sultan’daki yeni görüşme turuna yapılan hazırlıkları değerlendirildi. 

Taraflar, bazı ülkelerin sürece müdahale ederek bu süreci, Suriye halkının ülkenin toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını koruma yönündeki çıkarlarının hayata geçirilmesi olan temel amacından saptırma çabalarına karşı mücadeledeki koordinasyonun ve görüşmelerin sürdürülmesinin önemi konusunda fikir birliğine gösterdi” sözlerini kullandı.