image

PeyamaKurd - Rus savaş uçakları, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisinde bulunan yerleşim bölgelerine dün akşam saatlerinde hava saldırıları düzenledi. Saldırılarda 10 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

Suriye'de Rejim güçleri ve destekçilerinin de Han Şeyhun ve Marratinnuman ilçelerine, Bıdama beldesi, Marrıthırme ve Medaya köyleri ile Hama'nın kuzey kırsalında Kefer Zita, Latamine ilçelerine ve Latmin köyüne kara ve hava saldırıları sürüyor.

İdlib Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) Müdürü Mustafa Hac Yusuf, yaptığı açıklamada, "Dün akşam saatlerinden sonra hava saldırıları şiddetlendi. Rejim ve destekçilerinin saldırılarında 10 sivil hayatını kaybetti." dedi.

Muhaliflere ait uçak gözlemevi ile Sivil Savunma kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Rus savaş uçakları dün akşam saatlerinde İdlib'in Marrıthırme köyündeki bir sağlık merkezini hedef aldı.

Saldırıda biri sivil savunma görevlisi, 2'si sağlık çalışanı olmak üzere 3 sivil hayatını kaybetti.

Suriye Amerikan Doktorları Derneği'nin (SAMS) sorumlularından Doktor Muhammed Kettub da, akşam saatlerinde bir sağlık noktasının 17 kez hedef alındığını söyledi.

Muhammed Kettub,“Saldırıda bir hemşire ve bir ambulans şoförü de hayatını kaybetti. Ambulans da kullanılmaz hale geldi” diye konuştu.