image

PeyamaKurd - Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkan Yardımcısı Stanislav Gacimagomedov, terör örgütü IŞİD’in Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrol ettiği Rojava ve Suriye topraklarında yeniden canlanabileceğini belirtti.

Gacimagomedov, 8. Moskova Uluslararası Güvenlik Konferansı’nda yaptığı açıklamada, “Fırat’ın doğusu (Rojava) izole bölge olmaya devam ediyor. Bu da orada halk arasında, Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğüne tehdit oluşturan ayrılıkçı fikirlerin yükselmesi ve IŞİD’in yeniden canlanması için ön koşullar yaratıyor” sözlerine yer verdi.

ABD’nin Rojava ve Suriye’de, özellikle Hacin’deki operasyonu tamamlaması bağlamında, ulaşım altyapısının restorasyonunun özel önem kazandığını söyleyen Rus yetkili, bunun, Suriyelilere hareket etme fırsatını vereceğini ve Fırat’ın iki kıyısında yaşayanlar arasındaki ilişkilerin onarılmasına yardımcı olacağını dile getirdi.

“Rusya, Fırat’ta oto köprüsü inşa etme yönünde defalarca girişimde bulundu ama bu girişimler ABD ve kontrol altındaki güçler tarafından reddedildi” diyen Gacimagomedov, “Benzer adımlar BM aracılığıyla da atılıyor ama durum halen çözüme kavuşturulmuş değil” ifadesini kullandı.

Öte yandan Başkan Yardımcısı Gacimagomedov, Suriye’nin el-Haseke bölgesinde DSG’nin kontrolündeki El-Hol sığınmacı kampındaki ağır insani durumun devam ettiğine de değindi.

Bu haberi gördünüz mü? | BM’den Suudi Arabistan’a sert tepki: Dehşet verici…