image

PeyamaKurd - Orta Doğu uzmanı Andre Bank’a göre "İdlib'deki Rus bombardımanının amacı Türkiye'ye baskı uygulamak"

DW, Hamburg'daki GIGA Enstitüsü Ortadoğu Araştırmaları Geçici Direktörü Andre Bank ile Suriye'nin kuzeyinde devam eden çatışmalar hakkında bir röportaj gerçekleştirdi.

Röportajda İdlib ekseninde yaşanan çok boyutlu savaş ve sivillere yönelik saldırılar ele alındı.

Andre Bank’ın röportajına dair açıklamaları şöyle:

“Esad rejimi Suriye'yi bütünüyle yeniden kontrol altına almayı bir hedef olarak önüne koyduğunu uzun süredir ifade ediyor. 2018 yılında bir zamanlar isyancıların elinde olan bölgeler (Şam'ın doğusundaki Guta, güneydeki Dera ve Suriye'nin merkezindeki Humus'un çevresi gibi) İran ve Rusya'nın yardımıyla Esad rejimi tarafından alındığında, sıranın İdlib'e gelmesi bir zaman meselesiydi.

İdlib üzerinde varılan uzlaşma, Türkiye'nin askeri gözlem noktaları yardımıyla bölge üzerinde dışarıdan kontrolü sağlayabileceği varsayımına dayalıydı.

Türkiye'nin amacı İdlib'den ziyade kuzeydoğuda (Rojava), kuzeyde ve Efrin'de Kürt kontrolünde olan bölgeleri sınırlandırmaktı. Operasyonlar sonucunda toprak el değiştirmiş oldu. Kuzeybatıdaki Efrin'in kontrolü Türkiye'ye geçti ve Kürtler Fırat'ın doğusuna (Rojava) çekildi.

Türk ordusu Heyet Tahrir Şam'a (HTŞ) engel olmayı başaramadı. Tam tersine HTŞ İdlib vilayetinin güneyinde ve ortasında açık bir şekilde en güçlü askeri aktör.

İran ve Rusya Suriye'de dolaysız olarak birlikte hareket etmiyor ve aralarında Suriye'nin geleceğinin nasıl olması gerektiği konusunda bir uzlaşma yok.”