image

PeyamaKurd - Rojava Demokratik Özerk Yönetim, terör örgütü IŞİD’lilerin yargılanması için uluslararası yargıya çağrıda bulunduklarını, ancak çağrıya henüz yanıt alamadıklarını açıkladı. 

Kürdistan basınına açıklamada bulunan Demokratik Özerk Yönetim’in verdiği bilgilere göre, kamplarda kalan IŞİD teröristleri ve aile bireylerinin sayısı 60 bini geçerken, 52 ülkeden IŞİD’e katılan 5 bin terörist de hapishanelerde bulunduğu belirtildi. 

Rojava Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Nezire Gewriye Kürdistan basınına yaptığı açıklamada, “İŞİD teröristlerinin yargılanması konusunda şu ana değin uluslararası devletlerden herhangi bir yanıt alamadık. Özerk Yönetim kendi imkanlarıyla bir mahkeme kurarak IŞİD mensuplarını yargılayamaz. Uluslararası devletlerin yabancı uyruklu IŞİD’lilerle ilgili bir adım atması gerekiyor: Ya burada bir mahkeme kurmalılar ya da özellikle kadın ve çocukları ülkelerine götürmeliler” ifadesini kullandı.  

Rojavalı siyasetçi Ekrem Mehşuş ise yaptığı değerlendirmede, “IŞİD’lilerin sayısı oldukça fazla ve bu bizim için büyük bir yük. Biz burada IŞİD’i yok ettik ve artık tamamen onlardan kurtulmak istiyoruz. Umut ediyoruz ki yabancı ülkeler bu konuda bize yardımcı olacaktır. Bunun toplumsal, siyasal ve ekonomik ağırlığı bizim için çok ağır” sözlerine yer verdi.