image

PeyamaKurd - Türkiye’nin Rojava’ya girmesi ile beraber bölge ateş çemberine dönüşmüş durumda. Dakikalar geçtikçe Rojava’dan birçok haber ajanslara düşmekte ve gündem sürekli olarak yenilenmekte.

ROJAVA’DAKİ SON GELİŞMELERİ BU ADRESTEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ:


Türkiye’nin saldırısı sonrası Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve Rojava medyası an be an gelişmeleri de aktarıyor. DSG kanadından son yapılan açıklamaya göre, “Rojava’nın tüm alanlarında Türkiye'nin kara ve hava saldırıları dışında da savaşlar ve çatışmalar sürüyor. Siviller büyük bir göç dalgası veriyor. Siviller arasında birçok zayiat var” denildi.

DSG,  Dêrike (el-Malikiya) 'nın batısında saldırı yapan bir Türk tankını havaya uçurduğunu duyurdu. Ayrıca Qamişlo'da bulunan DSG’li savaşçılar, öldürülen sivillere cevaben Türk askeri pozisyonlarını hedef aldıklarını duyurdu.

Suriye Demokratik Güçleri ayrıca, Dêrik'teki Ain Diwar’taki saldırılarına misilleme yaptı. Görüntüler yayımlandı. Bölgede ağır çatışmalar yaşanıyor

 

DSG sözcülerinden Mustafa Bali de yaptığı açıklamada, “DAEŞ mahkumları barındıran al-Chirkin hapishanesinin çevresi Türk ordusu tarafından bombalandı. Burası en tehlikeli cihatçıların tutulduğu yer” dedi.  

Ayrıca Sözcü Bali son olarak attığı twette, “Türk kuvvetlerinin kara saldırısı, Tel Abyad'daki SDG savaşçıları tarafından geri püskürtüldü. Şu an itibariyle geçit yok” dedi.

Diğer yandan Halk Koruma Birlikleri’nin (YPG ) Türkiye'de Kızıltepe’de bulunan “Şenyurt’a” sızdığı, ve şehir içinde yoğun çatışmaların yaşandığı ifade ediliyor.

DSG kaynakları son dakika geçtikleri haberde, Rojava’daki kentlerin sivil ayrımı gözetmeyen bombardımana tutulduğu, sivillerin ağır yaralandığı ve hayatlarını kaybedenlerin olduğunu duyurdu.

CNN Internatıonal şefi Clarissa Ward ise bir video paylaştı ve şu ifadeleri kullandı: “Resul Ayn (Serekaniye) civarı. Türk bombardımanından sonra kasabanın durumu. Buradaki tek ABD ağı biziz.”


Dêrbêsiyê ile Kızıltepe arasındaki sınırın sıfır noktası şiddetli çatışmaların yaşandığı ifade ediliyor. Henüz teyitli olmayan bilgilere göre DSG güçlerinin, Küzey Kürdistan tarafındaki bir jandarma karakoluna saldırdıkları ve karakolu kontrol altına aldıkları ifade ediliyor. Çatışmaların da devam ettiği bilgisi geliyor.

Türkiye bombaları sonucu birçok sivil hayatını kaybetti ve öldü. Siviller yerlerini terk ediyor. Qamişlo'da bir sivilin bombardıman sonucu hayatını kaybettiği görülüyor. 

 

Görüntülerin Rojava'da Türk saldırılarına karşı koyan DSG güçlerine ait olduğu iddia ediliyor. Görüntülerde Kürt güçlerin, Türk kuvvetlerini yaylım ateşine tuttuğu gözle görülüyor. 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YENİLECEK…