image

PeyamaKurd - Rojava’daki Kürt kuvvetler dün terör örgütü IŞİD’in “sözde halifeliği altında bulunan” son noktalara operasyon için hazırlık yaptı.

ABD liderliğindeki koalisyonun komutan Binbaşı General Christopher Ghika, “IŞİD’in elinde kalan son noktasının büyüklüğünü “Orijinal halifeliğin yüzde birinden az” olarak nitelendirdi. 

Koalisyon, Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) eğitim veriyor ve hava desteği sağlıyor. DSG, IŞİD’in kontrolündeki son kasaba olan Hecin’i geri aldı ve Fırat Vadisi'ndeki birkaç dağınık mezrada savaşan cihatçıların bölgeyi terk etmesini sağladılar.

Bir SDG sözcüsü AFP'ye verdiği demeçte, " Son beş günde bizim tarafımızda büyük bir ilerleme veya değişiklik olmadı. Fakat IŞİD sivil insanları kalkan olarak kullanıyor. Sivillerin güvenliğini sağlamak için çok dikkatli ilerlememiz gerek" diye belirtti.

Kürt yetkili Badran Jia Kurd ise AFP'ye verdiği demeçte, "Suriye'de Şam'daki hükümetle bir anlaşma gerektiren siyasi bir çözüm arıyoruz. Şam'la siyasi bir anlaşma seçtik çünkü Suriye'den ayrılmak istemiyoruz” dedi.

 

| Çeviri - PeyamaKurd