image

PeyamaKurd Özel – Donald Trump yönetimi, Cuma günü (dün) ABD’nin Rojava’yı istikrara kavuşturma önerisini yerine getirmek için sekiz Avrupalı ​​müttefike baskı yaptı. ABD yetkilileri, bölgedeki bazı isteksiz ortaklarına hala gelişme aşamasında olan güvenli bölge planına katılmaya ikna etmek için Cuma gününe kadar hedef belirlediklerini dile getirdiler.

ABD’li yetkililer Avrupalı ​​müttefiklerinin Suriye'ye askeri güç göndermesi için herhangi güvenli bir taahhütte bulunmadıklarını ifade ettiler. Ancak terör örgütü IŞİD’in yeniden canlanmasını önlemek için müttefik ülkelerin bölgede varlığını sürdürmeleri için çabalarına devam edeceklerini söylediler.

ABD'nin Rojava’daki istikrarı korumak amacı ile oluşturmak istediği güvenli bölge planına uymaları için Avrupa ülkelerine, cuma gününe kadar süre verdiği ifade ediliyor. ABD’li yetkililer ya destek verdiklerini göstersinler ya da bölgenin güvenliğini sarsmasınlar şeklinde bir tutum sergiliyor.

‘7 ülkeden destek istendi’

The Wall Street Journal gazetesi ABD’li bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, Trump yönetiminin, içinde Fransa ve İngiltere’nin de yer aldığı 7 Avrupa ülkesine cuma gününe kadar planlarına destek vermeleri ve sorumluluklarını yerine getirmeleri çağrısında bulundu iddia ediliyor.  

ABD’nin söz konusu planının amacı Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve Türkiye arasında yaşanabilecek bir çatışmanın önünü almak ve terör örgütü IŞİD’in tekrar dönmesini engellemek olarak ifade ediliyor.

Gazete,  ABD Savunma Bakanlığı yetkililerine (üst düzey) dayandırdığı haberin içeriğini de açıklıyor. Haberin içeriğinde, Trump'ın belli sayıda asker bırakmasının nedeni bazı Avrupa ülkelerinin talebi ve Fransa'nın askerlerini Suriye'den geri çekmeme kararlılığı olduğu öne sürülüyor.

Haberin devamında ise üst düzey yetkililerin, ABD'nin Menbiç, Fırat’ın doğusu ve Ürdün sınırındaki Tanf üssünde, asker konuşlandıracağı şeklinde bilgi verdikleri de yer alıyor.

Türkçe çeviri | PeyamaKurd