image

PeyamaKurd - ABD’nin Rojava temsilcisi William Roebuck, ABD’nin Suriye hükümetine yönelik yaptırım paketi olan ‘Sezar Yasaları’nın Özerk Yönetim bölgelerini kapsamayacağını, ABD’nin programı dahilinde ortak koordinasyon yürütüleceğini açıkladı. 

ABD temsilcisi William Roebuck, Kobanê Kantonu Demokratik Özerk Yönetim temsilcileriyle bir araya geldi. Görüşmede Özerk Yönetim’in ekonomi ve hizmet alanında yaşadığı zorluklar ve bölgeye yönelik ambargonun oluşturduğu olumsuz etkileri masaya yatırdığı ifade edildi.

Özerk Yönetim yetkilileri görüşmede Türkiye’nin sivilleri hedef almasını ve çıkardığı arazi yangınlarını da gündeme getirdi.

Kürtlerin hakları güvenceye alan anayasa”

Toplantıda Roebuck’in Suriye lirasının dolar karşısında yaşadığı değer kaybına ilişkin yetkililere bilgilendirme yaptığı, bununla beraber Rojava’da demokratik, ademi merkeziyetçi ve çoğulcu bir sistem ile çözüm sağlanacağını ve Kürtlerin meşru haklarını güvenceye alan bir anayasanın olması gerektiğini söylediği kaydedildi.

Roebuck’in ayrıca Haziran’da yürürlüğe girecek olan ‘Sezar Yasaları’ yaptırım paketinin Özerk Yönetim bölgelerini kapsamadığını, ABD’nin desteklediği program dahilinde ortak koordinasyon sağlanacağını söylediği kaydedildi.

Roebuck’in güvenlik ve siyasi alandaki gelişmelere yönelik kapsamlı bir raporu ABD’li yetkililere ileteceği ve bölgenin tüm sorunları için uygun bir çözüm geliştirmeye çalışacaklarının sözünü verdiği de kaydedildi.