image

PeyamaKurd - Rusya’nın Soçi kentinden 14.’sü düzenlenen ulusal savunma konulu toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya donanmasının Suriye'de askeri potansiyelini bir kez daha kanıtladığını dile getirdi. 

Rus lider Putin açıklamasında, "Rusya donanması, Suriye'de terörle mücadelede yüksek askeri potansiyelini kanıtladı. Donanma güçlerinin uyumuna, operasyona katılanların, yönetim kademesinin, askeri denizcilerin ve pilotların profesyonelliğine bir kez daha dikkat çekmek istiyorum” ifadesini kullandı. 

“Rus gemi grubu sürekli Suriye kıyılarında bulunacak” 

Putin toplantıda Rus gemi grubunun sürekli olarak Doğu Akdeniz'de Suriye kıyılarında bulunduğunu ve Tartus limanında Rus deniz üssünün bulunduğunu kaydetti. 

"Donanma gemileri, Güney Çin Denizi'nde korsanlıkla mücadele de dahil olmak üzere Kuzey Buz Denizi, Atlas Okyanusu, Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus'taki görevleri başarıyla yerine getiriyor” diyen Putin konuşmalarının devamında, “Rus denizciler, Aden Körfezi, Malakka Boğazı ve Singapur Boğazı'nda da önemli işler yapıyor. Toplam 111 sefer düzenlenirken bunlara 70 gemi, 27 takviye gemisi ve 15 çok amaçlı denizaltı katıldı” sözlerine yer verdi. 

Donanmanın askeri kabiliyetlerinin aktif şekilde geliştirilmesi konusunda talimat veren Putin, bunun büyük oranda 'Tsirkon' tipi hipersonik füzeleri kullanabilen firkateyn ve denizaltıların Rusya Donanması'na dahil edilmesine bağlı olduğunu vurguladı.