image

PeyamaKurd - Umman Körfezi’ndeki krize ilişkin açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, tanker saldırılarının arkasında İran'ın olduğunun şüphesiz olduğunu kaydetti.

İran'ın Umman Körfezi'ndeki tanker saldırılarının arkasında olduğu konusunda şüphe bulunmadığını dile getiren Pompeo,  ABD'nin İran'la savaş istemediğini ifade etti.

Amerikan medyasından Fox News'e konuşan Pompeo, geçen hafta Umman Körfezi'ndeki tankerlere düzenlenen mayınlı saldırılara ilişkin soruları cevapladı.

Krize ilişkin Pompeo, "Bunun arkasında İran'ın olduğu şüphesiz ama Başkan (Donald) Trump savaştan kaçınmak için elinden geleni yapıyor. Biz savaş istemiyoruz ancak önemli geçiş bölgelerindeki serbest ulaşımı sağlamak için gerekli önlemleri alıyoruz. Bunu sağlamak için ABD olarak diplomatik ve diğer tüm adımları atıyoruz" ifadesini kullandı.

Pompeo açıklamasının devamında, tankerlere İran'ın saldırmadığı iddiası üzerine de "İstihbarat kurumlarımızın elinde çok fazla veri, çok fazla kanıt var. Dünya bunları görecek" şeklinde konuştu.