image

PeyamaKurd - Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz es-Serrac ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Libya'daki krizin askeri çözümünün olmadığını" ifade etti.

Yapılan görüşme ile ilgili Libya Başbakanlığı Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Serrac ve Pompeo, Libya'daki son gelişmelere ilişkin bir telefon görüşmesi yaptı.

İkili görüşmede, "Libya'daki krizin askeri çözümünün olmadığını ve tek çözümün Berlin Konferansı'nın sonuçlarına uygun şekilde siyasi bir yol haritasından geçtiğini" ifade eden Pompeo, ABD yönetiminin Libya'daki insanların çektiği sıkıntıların sonlandırılması ve ülkede istikrarın sağlanması konusundaki arzusunu belirtti.

Ayrıca görüşmede Serrac ise ABD'nin Libya'da güvenlik ve istikrarı sağlama konusundaki arzusunu takdir ettiğini dile getirdi.

Libya Başbakanı Serrac görüşmede, "Libya'daki hükümet, kendisine mecbur edilen bir savaşı veriyor. Hükümet, yüzbinlerce insanı yerinden eden, altyapıyı tahrip eden ve halkı öldüren bir saldırıyı püskürtüyor" sözlerine yer verdi.