image

PeyamaKurd - Çavuşoğlu’nun Rojava'da oluşturulması için anlaşmaya varılan güvenli bölge konusunda “Atılan adımlar göstermelik” yönündeki açıklamalarına yanıt veren ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcülerinden Binbaşı Sean Robertson, ABD’nin kısa sürede ciddi adımlar attığını dile getirdi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rojava'da anlaşmaya varılan güvenli bölge için “Atılan adımlar göstermelik” yönündeki açıklamalarına ABD Savunma Bakanlığı Sözcülerinden Binbaşı Sean Robertson’dan yanıt geldi.

Pentagon Sözcüsü Robertson AlHurra TV’ye yaptığı konuşmasında, “ABD, Ankara ile güvenlik mekanizması konusunda varılan anlaşma çerçevesinde kısa sürede ciddi adımlar atmıştır” ifadesini kullandı.

“Güvenli Bölge” anlaşmasının tam uygulanması için halen kimi engellerin bulunduğunu dile getiren Robertson, Pentagon’un Türk yetkililer ile konuşmaya devam ettiğini belirtti.

Öte yandan diyalog ve koordine halindeki adımların sınır güvenliğinin kalıcı ve süreli olmasının tek yolu olduğunu söyleyen Robertson, bu adımın terör örgütü IŞİD ile mücadeleyi olumlu etkilediğini ve koordinesiz askeri seçenekleri de engellediğini kaydetti.