image

PeyamaKurd - Irak ve Kürdistan Bölgesi ziyareti dönüşünde adetleri olduğu üzere hava sahasını kullandığı ülkelerin liderlerine birer telgraf gönderen Katoliklerin ruhani lideri Papa, Erdoğan'a iyi dileklerde bulundu.

Papa Franciscus, başkent Bağdat'tan ayrıldıktan sonra Roma'ya ulaşmak için Türk hava sahasını kullanırken Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir telgraf yolladı.

Papa mesajında, "Irak'a Papa olarak yaptığım seyahatten Roma’ya dönerken Türk hava sahasına girdiğim şu esnada sizlere iyi dileklerimi sunuyor; Yüce Tanrı'dan size ve Türk halkına gani bereketler niyaz ediyorum" sözlerini kullandı.

Papa'dan Sistani'ye: "Büyük ve bile bir adam"

Katoliklerin ruhani lideri, Irak seyahati dönüşünde uçakta, gezisini takip eden gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Irak ziyareti sırasında Şiilerin en büyük dini mercisi Ali es-Sistani ile görüşmesine değinen Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, "Bu inanç ve kefaret ziyaretini yapmayı ve kendini Tanrı'ya adamış, büyük ve bilge bir adamı görmeyi görev bildim. Sadece onu dinleyerek, bunu anlarsınız" sözlerine yer verdi.

Papa, El-Ezher Kurumu Şeyhi Ahmed et-Tayyib ile Şubat 2019'da Abu Dabi'de aşırılıkla mücadele için "İnsani Kardeşlik" belgesi imzaladığı hatırlatılan ve benzer adımı Şiilerin en büyük dini mercisi Ali es-Sistani ile atıp atmayacağı sorusuna ise, Sistani ile görüşmesinin kardeşlik yolunun devamına yönelik önemli ve ikinci bir adım olduğunu, bunun gibi başka görüşmelerin de olacağını kaydetti.

Ayrıca Papa açıklamasında, Irak gezisinde Şiilerin en büyük dini mercisi Ali es-Sistani ile buluşmasının İran'ın dini liderlerine bir mesaj olup olmadığı sorusuna ise şu ifadeyi kullandı:

"Bunun evrensel bir mesaj olduğuna inanıyorum. Bu inanç ve kefaret ziyaretini yapmayı ve kendini Tanrıya adamış, büyük ve bilge bir adamı görmeyi görev bildim. Sadece onu dinleyerek bunu anlarsınız."