image

PeyamaKurd - Irak’taki siyasi güçler ve partiler arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle onaylaması beklenen Irak’ın 2021 bütçe tasarısı ertelendi.

Irak Parlamentosu’nun Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) üyesi Hedar Zuber, yasanın Irak’taki siyasi güçler ve partiler arasındaki anlaşmazlıklardan dolayı ertelendiğini kaydetti.

Zuber yasanın ertelenme süreciyle ilgili olarak, “Hazırlanan bütçe yasasının ilk olarak okumasıyla başlandı. Bu konuda siyasi gruplar arasındaki görüş farklılıkları derinleşti. Sadece Kürtler değil çoğu partiler kendilerine ayrılan paydan memun değil. Sünni vilayetlerle ile ilgili maddelerde ve bazı bakanlıkların kendi paylarına düşen miktardan rahatsızlık duydular” ifadesini kullandı.

“Kürdistanı tek bir ses ve ortak hedefle savunacağız”

Hedar Zuber, parlamentodaki Kürt franksiyonları olarak kendilerinin ortak bir sesle Kürdistan Bölgesini savunacaklarını vurgulayarak, “Anlaşmazlık konularının artışı nedeniyle, 2021 Irak bütçe yasasının onaylanmasının erteleneceği görülüyor. 3 Şubat Yasası’na göre bütçenin onaylanması için bugün en son tarihti. Kürt fraksiyonları olarak Kürdistan Bölgesi'ni tek bir ses ve ortak bir hedefle savunacağız” dedi.