image

PeyamaKurd - Rus uzmanlar, Ukrayna lideri Zelenskiy’nin NATO’ya Karadeniz’deki varlığını artırma çağrısını değerlendirerek, ittifakın bu bölgedeki askeri varlığını güçlendirmesinin Türkiye’nin çıkarına olmadığını dile getirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, NATO’nun Karadeniz'deki varlığını artırmasına destek verdiklerini açıklamıştı. Yapılan bu açıklama sonrası, Türkiye'nin çıkarına olup olmadığı ise Rus uzmanlar tarafından değerlendirdi.

NATO’nun Karadeniz’deki varlığını genişletmesinin askeri açıdan anlamsız olduğunu belirten Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve Ulusal Strateji Konseyi üyesi Vladimir Jarihin şu açıklamada bulundu:

“Karadeniz, Atlantik Okyanusu veya Akdeniz değil. Rusya’nın modern sahil sistemleri tüm Karadeniz’i kontrol ediyor. Bu yüzden Rusya’nın Karadeniz Filosu’na karşı savaş gemisi sayısında üstünlük elde etmek için NATO grubunu büyütmek anlamsız.

Bu bağlamda, Zelenskiy’nin açıklaması daha ziyade Rusya’ya psikolojik baskı çabası olarak görülmeli. Ama tüm bunlar aslında boş işler."