image

PeyamaKurd - İtalya ve ABD’nin başkanlığında sanal ortamda düzenlenen IŞİD’le Mücadele Uluslararası Koalisyonu Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın uluslararası terörizmle mücadeleye daha fazla katkı sunmaya hazır olduğunu ifade etti. 

Jens Stoltenberg, terör örgütü IŞİD’e karşı çok önemli kazanımlar elde edildiğine dikkati çekerek, “IŞİD bir zamanlar kontrol ettiği toprakları kaybetti, ancak terör tehdidi devam ediyor” açıklamasına yer verdi. 

Toplantıda açıklamalarda bulunan Jens Stoltenberg, “Bu nedenle NATO, uluslararası terörizmle mücadeleyi desteklemeye devam ediyor ve çabalarını artırmaya hazır" sözlerini kullandı. 

“Salgın ittifak operasyonlarına etki ediyor” 

Jens Stoltenberg, NATO’nun Irak‘taki eğitim misyonunu genişletme kararı aldığını hatırlatarak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ittifakın operasyonlarına etki ettiğini, bu nedenle Irak‘taki eğitim ve danışmanlık misyonunu bir süreliğine askıya aldıklarını belirtti. 

Stoltenberg, ittifakın Orta Doğu’da daha fazla nasıl rol üstlenebileceğini gözden geçirdiğine de dikkat çekti. 

Ayrıca açıklamasında NATO’nun burada tekrar kapasite ve faaliyetlerini geliştirmeye başladığını belirten Jens Stoltenberg, temel hedeflerin Irak güvenlik güçlerini desteklemek, ülkede istikrara katkı sağlamak, terörle mücadele etmek ve IŞİD’in dönüşünü engellemek olduğuna işaret etti.