image

PeyamaKurd - Rojava'da ENKS ile PYNK arasında devam eden birlik görüşmelerinde yeni bir aşamaya geçilerek “ortak yönetim” müzakereleri yürütülüyor.

PYD Eş Başkanlık Konseyi Üyesi Salih Müslim, devam eden görüşmelerle ilgili yaptığı açıklamada, özerk yönetim sistemini yıkacak talep ve dayatmaları kabul etmeyeceklerini ifade etti.

Müslim, konuyla ilgili basına yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Birliğe destek amaçlı arabuluculuk yapan ABD temsilcisi değişti ve şimdiye kadar bölgemize yeni bir temsilci gönderilmedi. ENKS heyeti de Başurê Kürdistan’a geçti. ABD temsilcisi ve ENKS heyetinin dönmesiyle birlik çalışmalarına devam edeceğiz. Şimdiye kadar kimse birlik çalışmalarına devam etmeyeceğine dair beyanatta bulunmadı. Görüşmelerde şimdiye kadar birçok noktada anlaşma sağlandı, tartışma gerektiren çok sayıda nokta da halen mevcut."

Yapılan görüşmelerde üzerinde durulan üç ana konu olduğunu ve bunların Kürt Yüksek Merci’nin oluşturulması, Özerk Yönetim’e katılım ve savunma güçleri olduğunu belirten Müslim, şu sözleri kullandı:

“Kürt Yüksek Merci’nin oluşturulması konusu tartışıldı, siyasi partilerin görüşü alındı ve uzlaşma sağlandı. ENKS’nin Özerk Yönetim’e nasıl katılacağı konusu da görüşüldü, bunun için bir sistem oluşturuldu. ENKS’nin Özerk Yönetim sistemine hangi düzeyde katılacağı ve hangi pozisyonlarda bulunmak isteyeceği konuları üzerinde duruluyor.

Bu detayın netleşmesi ne zamana kadar sürer, bilmiyorum. Savunma güçleri konusunda tartışmalar da devam ediyor ve halen herhangi bir sonuca ulaşılmadı. Konuyla bağlantılı birçok detay halen tartışma sürecindedir.”