image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Washington'un Kuzey Akım 2 projesini kabul etmemelerinin nedeni olarak jeopolitikayı göstermesini eleştirerek, ABD'nin temel ticaret ve rekabet ilkelerini çiğnediklerini itiraf ettiğini dile getirdi.

Facebook hesabından açıklamada bulunan Sözcü Zaharova, ABD Dışişleri sözcüsünün Washington'un Kuzey Akım 2 projesini kabul etmemesinin nedeninin jeopolitika ve Rusya'nın nüfuzunun artması olduğunu söylemesine yanıt verdi.

Basın açıklamasında, ABD'li sözcünün "Biz, jeopolitika açısından konuşuyoruz. Projenin Rusya'ya sağlayacağı nüfuzdan, projenin Rusya rejimine sağlayacağı Avrupa'daki bazı en yakın müttefikleri ve partnerleri üzerindeki tesir gücünden endişe duyuyoruz. Avrupa'nın enerji güvenliği alanındaki hedeflerine destek verilmesi için Almanya ve Avrupa'daki müttefiklerimizle yakından çalışmaya devam edeceğiz" şeklindeki sözlerini anımsatan Zaharova, Almanya'nın sürekli olarak bu projenin faydalı olduğunu belirttiğine vurgu yaptı.

Ayrıca Zaharova, ABD'nin de her zaman ekonomi ve enerji konularının politize edilmemesi gerektiğini söylediğini kaydederek, "Ancak şimdi, ekonomi ve enerjinin politize edilmesini istemeyenler, projeyi ekonomi ve enerji açısından faydalı bulanlara bu projenin gerçekleşmemesi için mi yardım edecek?" sorusunu sordu.