image

PeyamaKurd - Dağlık Karabağ’da Ermenistan ve Azerbaycan arasında imzalanan anlaşma sonrası bölgede Rusya ve Türkiye’nin bağımsız bir askeri gözlem noktası kurma konusunda anlaşmazlığa düştüğü ileri sürüldü.  

Bölgedeki sıcak gelişmelere yönelik İngiliz haber ajansı Reuters’e konuşan bir Türk kaynak, iki taraf arasındaki "en büyük" fikir ayrılığının Azerbaycan topraklarında Türkiye'nin oluşturacağı bağımsız gözlem noktası olduğunu iddia etti. 

Türkiye gözlem noktası istiyor: “Rusya gerekli görmüyoruz” 

Ajansa göre, Dağlık Karabağ’da gözlem noktasının Türkiye için "şart" olduğunu belirten kaynak, Rusya'nın bu konuda bölgedeki ortak merkez dışında Türkiye'ye ait bir oluşumun kurulmasını "gerekli" görmediğini düşündüğünü belirtti. 

Ayrıca yetkili ajansa yaptığı açıklamasında, Ankara'nın Rusya ile bir anlaşmaya varmayı umduğunu ve müzakerelerin Moskova’da sürebileceğini ifade etti. 

Diğer taraftan Rusya ve Türkiye, 10 Kasım'da bölgede yürürlüğe giren ateşkesin şartlarına uyulduğunu gözlemlemek amacıyla ortak bir merkez oluşturulması konusunda anlaşmaya varmıştı.