image

PeyamaKurd - Almanya Başbakan Angela Merkel’den Kürtlere yönelik açıklama geldi. Merkel, Kürtlerin de diğer halklar gibi özgür ve barış içinde yaşaması gerektiğini dile getirdi.

Merkel, 25 yıldır Almanya’nın Dusseldorf kentinde yaşayan Rojavalı mülteci Dirxam Fermano ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Kürtler de dünydaki bütün halklar gibi özgür ve barış içinde yaşamalı” ifadelerini kullandı.

Rojavalı mülteci Dirxam Fermano, Kürtlerin durumuna dikkat çekmek için Almanya’daki resmi kurumlar, büyükelçilikler ve misyon temsilcilikleri önünde her hafta bir eylem gerçekleştiriyor.

Fermano’nun uzun yıllardır devam ettiği eylemlerinin Alman hükümetinin dikkatini çekmesinin ardından Merkel, telefonla Kürt mülteciyi arayarak desteklerini iletti.

Fermano ise Merkel’e “İşgal edilen Efrin, Sere Kaniye ve Gre Spi kentlerinde Kürtlere yönelik büyük bir zulüm olduğunu” iletti.

Merkel’in “Kürtlere yönelik zulme ve Kürt bölgelerinde akıtılan kana karşı olduğunu” ifade ettiğini belirten Fermano, “Merkel, Kürtlerin haklarının korunması gerektiğini ve Kürtlerin de dünydaki bütün halklar gibi özgür ve barış içinde yaşaması gerektiğini” dile getirdiğini kaydetti.