image

PeyamaKurd - ABD'nin IŞİD'le Mücadele eski Özel Temsilcisi Brett McGurk, Türkiye ve Rusya’nın Rojava’ya yönelik anlaşması sonrası açıklamada bulunarak, Türkiye ve Rusya arasındaki 10 maddelik Suriye mutabakatını değerlendirdi.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabında açıklama yapan Brett McGurk, "Tarihi Kürt bölgelerinin kaderi (Kobane) artık tamamen Esad ve Rusya'nın ellerinde" yorumununda bulundu.

Putin ile Erdoğan arasında varılan mutabakata ilişkin açıklamada bulunan McGurk, “Esad rejimi geçen hafta ABD-Türkiye “ateşkes”inde elden çıkartılan alanın dışındaki tüm sınır bölgesini aldı. Türkiye 10 km’ye kadar devriye gezecek. Gözlem noktaları yok. Putin Erdoğan’a karşı Trump’tan daha dik durdu. Sonuç: Tarihi Kürt bölgelerinin (Kobani) kaderi  şimdi tamamen Esad ve Rusya’nın ellerinde” ifadesini kullandı.

Rusya’ya ilişkin mesaj yayımlayan McGurk, "Ruslar, ironik olarak Trump’ın 6 Ekim'deki telefon görüşmesinden önce ABD'li yetkililerin Türkiye ile üzerinde çalıştığı 'güvenlik mekanizması' anlaşmasının unsurlarını zorlamış ve ele geçirmiş gibi görünüyor. Aradaki fark ise; şimdi oyun kurucunun Moskova olması, Washington'ın olmaması. Bölge bunu görecek ve anlayacaktır" sözlerine yer verdi.